0505 927 7948

Vintage… Moda ve dekorasyon sözlüğündeki anlamıyla, eski, saklanmış parçaların yeniden kullanılması… Yani, geçmiş yılların ruhunu günümüzle harmanlamak…

Vintage’ı özel kılan şeylerden en önemlisi de bu. Bir stilden çok, bir dönemi, dolayısıyla bir ruhu yansıtması…

Peki, vintage dekorasyonun doğruları nelerdir? Olmazsa olmazları var mıdır? Hangi renkler tercih edilmelidir? Hazırsanız başlıyoruz…

Renk Kullanımı Nasıl Olmalı?

Açık renk, açık renk, açık renk!

Beyaz, yeşil, pembe ve mavinin açık tonları vintage dekorasyonun olmazsa olmazları… Neden mi? Çünkü ahşap kullanımı da vintage’ın olmazsa olmazıdır. Ahşap mobilyaları ön plana çıkarmak için en iyi yol fon ve duvar tercihini açık renkten yana kullanmaktır.

Vintage Dekorasyon Evi Müzeye Çevirmek Değildir!

Vintage, eski parçaların kullanımını kapsar, bu doğru…

Ancak, bulduğunuz her eski parçayı dekoratif bir obje olarak değerlendirirseniz evinizi bohem bir müze haline getirirsiniz.

Örnek verecek olursak; yeni masa-eski sandalye, yeni sehpa-eski radyo gibi…

Deri Koltuk Takımı=Doğru Tercih

Ahşap eşyalarla kombinleyeceğiniz en şık ögelerden biri deri koltuk takımıdır. Beyaz, yeşil, pembe veya mavi… Dilediğiniz gibi…

Dantel Kullanın

Vintage stili dantel sevenler için velinimettir. Elbette, burada televizyonun üzerini dantelle örtmekten bahsetmiyoruz. Ahşap sehpa/masa üzerine yerleştireceğiniz objeleri dantelle bütünlerseniz ortaya çıkan görüntüden pişman olmazsınız.

Poster ve Çerçeveler

Poster ve çerçeveleri mutlaka kullanmalısınız. Kapı girişi, mutfak girişi, salon girişi ve içi… Her yerde kullanın. Unutmayın; Bir dönemi en iyi anlatan unsur, o döneme ait eserlerdir.

Yalnızca sanat eseri olarak düşünmeyin. Vintage posterler de, bu dekorasyon türünde oldukça sık kullanılan objelerdir.

Vintage Eşyalar Yalnızca Süs Değildir

Kabul edelim ki vintage eşyalara her zaman uygun bütçelerle sahip olunamıyor. Ancak, pahalı bir fincandan kahve içmeye veya pahalı bir tabaktan yemek yemeyecek, yalnızca dekoratif amaçla sergileyecekseniz bu stil sizi mutlu etmekten çok yoracaktır. Ayakkabı koleksiyonu yapıp, hiçbirini giymemek gibi düşünebilirsiniz…

Vintage ve Retro Arasında Ne Fark Var?

Birbirine benzeyen ve sıkça karıştırılan iki terim…

Aslında, aralarındaki fark çok basit… Vintage ürün bir döneme ait, kullanılmış üründür. Retro ise vintage’dan esinlenerek yeniden üretilen üründür.

Örneğin; Bir büyüğünüzün eski yıllardan kalma radyosu vintage ürün, sizin bunun aynısını ürettirmeniz retro ürün sınıfına girer.

.
KAPAT
Etiket Ekle
Eklemek İstediğiniz Kategoriyi Yazın
Blog Haber Kategorisi Ekle
Eklemek İstediğiniz Kategoriyi Yazın