0505 927 7948

Rustik nedir? TDK’deki karşılığı: Köy evi veya köy görünüşü veren, kırsal.

Haliyle ilk akla gelen kelimeler doğallık, rahatlık ve ahşap oluyor.

Baştan söyleyelim; Koyu renk ve yumuşak geçişleri seviyorsanız rustik dekorasyonla harikalar yaratabilirsiniz. Fakat ‘’Ben canlı renklerden vazgeçmem’’ diyorsanız bu akımdan hoşlanmamanız daha büyük olasılık…

Peki rustik dekorasyonun olmazları neler?  Sizin için hazırladık…

  • Yumuşak Geçişler

Yukarıda söylediğimiz gibi; rustik dekorasyon canlı renk sevenler için kesinlikle ideal bir tarz değil. Renk uyumunu ya ton sür ton olarak yakalamalı, ya da oldukça yumuşak geçişlerle sağlamalısınız. Ahşap materyallerin oldukça önem taşıdığı bu tarzda toprak rengi ve tonlarını kullanmanız şık bir ortam yaratacaktır.

  • Abartıya Yer Yok

Rustik dekorasyonun en belirgin özelliklerinden biri doğallık. Dolayısıyla şaşalı mobilya ve aksesuarlar tercih etmeniz anlattığımız ambiyansa ters düşecektir.

Sade avize, mum ve halatlara mutlaka yer vermelisiniz.

  • Rustik Dekorasyonun Demirbaşı: Ahşap

Ağaç deseninin doğallığını bozmamak adına koyu renk ahşapları tercih etmenizi öneririz. Seramiklerde, raflarda, dolaplarda, askılarda ve kullanacağınız diğer tüm dekoratif eşyalarda duvarınızla uyumlu bir ton yakalamalısınız.

Ahşap kullanımını ve rustik havayı yalnızca evin bir odasıyla sınırlandırmayın. Girişteki ayakkabılıktan, mutfaktaki tezgâha kadar rustik bir ortam yaratmanız mümkün.

  • El Yapımı Ürünler

Rustik dekorasyonun mantığı çok basit: Ne kadar doğal, o kadar iyi. Mobilyalarınızı el yapımı objelerle süslemeniz ortama çok daha hoş bir görüntü kazandıracaktır.

Şunu da ekleyelim; Taze ya da kurutulmuş çiçekler kullanmanız da doğru bir seçim olacaktır.

  • Mutfakta Rustik Dekorasyon

Ankastre beyaz eşyaları ahşap tezgâh, dolap ve raflarla kombinlemenin doğal ve şık bir görünüm sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Burada bir püf noktası vermekte fayda var: Açık raf kullanmanız görüntüyü daha da güzelleştirecektir.

Rustik dekorasyon modern çizgilere de uyumlu bir tarzdır. Dolayısıyla stor perdeler ve ahşap tonlarındaki aydınlatmalar kullanmaktan çekinmemelisiniz.

  • Retro Tarzı Seviyor musunuz?

Yanıtınız evetse doğru yazıyı okudunuz. Retro ve avangart objeler tam bana göre diyorsanız rustik dekorasyonu mutlaka denemelisiniz.

Bununla beraber noktayı küçük bir hatırlatmayla koyalım; Rustik tarzı benimsemeniz modern ögelerden tümüyle vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Önemli olan dengeyi doğru kurmak…

.
KAPAT
Etiket Ekle
Eklemek İstediğiniz Kategoriyi Yazın
Blog Haber Kategorisi Ekle
Eklemek İstediğiniz Kategoriyi Yazın