0505 927 7948

Yaz sıcağının belirgin bir biçimde bunalttığı şu günlerde, reçete mahiyetinde bir yazı paylaşıyoruz.

Sıcağın ve nemin usandırıcı etkisinin yanına kış dekorasyonunun kasvetini eklemeyin. Birkaç küçük dokunuşla ferah bir ev dekorasyonu elde etmeniz mümkün…

Yaz dekorasyonunda rehber kelimelerimiz açık renk, sadelik ve ferahlık…

Nereden başlasak diyenler hiç düşünmeden duvardan başlayabilirler.

Mavi ve beyaz tonlarındaki duvarlar, evinizin çehresini net bir biçimde değiştirecektir. Yaz günlerinde sade, ferah ve ışıl ışıl bir mekân arzu ediyorsanız, koyu renk duvarlardan bir an önce kurtulmalısınız.

Gelelim mobilyalara

İlk önerimiz zeminin parke olması… Parke zemin üzerine dekore edilmiş mavi ve beyaz tonlarındaki mobilyalar huzurlu bir görünüm sağlayacaktır. Lacivert koltuk takımı ve beyaz masa-sandalye takımı oturma odanız veya salonunuz için iyi bir seçenektir. Abajur gibi dekoratif objelerde halat detayını kullanmanız ve ahşap ögelere yer vermeniz hem yazlık, hem de rustik bir ortam yaratacaktır.

Yatak odanızda duvar rengini beyaz yapıp, dolap, halı yatak başlığı ve yatak örtüsünü kahvenin açık tonlarını kullanabilirsiniz.

Şimdi söyleyeceğimiz şey, evinizin her odası için geçerli… Objeleri mümkün oldukça minimal seçin. Örneğin; Oturma odanızdaki çerçeveler küçük ve tematik olsun. İçinde yaza, tatile veya güneşe ait fotoğraf ya da yazılar olsun. Koltuk takımınızın üzerini büyük yastıklarla doldurmak yerine daha küçük ebatta, kırlentli yastıklar koyun. Çiftli koltuğun yanına tekli koltuk almak yerine puf koltuklarla tamamlayın.

Yaz dekorasyonunun olmazsa olmazlarından biri hiç kuşkusuz bitkilerdir. Balkonunuzdan oturma odasına, mutfaktan yatak odasına kadar her yerde bitki kullanmalısınız.

Küçük bitki mi büyük bitki mi?

Yaz dekorasyonu her ne kadar minimalliği ön plana çıkaran bir tarz olsa da, bitki söz konusu olunca iş biraz değişiyor. Küçük ya da büyük bitki kullanacağınıza karar verecek olansa tamamen göz zevkiniz. Çünkü, ikisinin de hiçbir dezavantajı yok.

Geniş bir balkonunuz varsa mutlaka ahşap ve ferforje ögeler kullanın. Yoksa da dert etmeyin. Yalnızca bitkilerle çevrilmiş bir balkon da her daim huzur vericidir.

Boya ile ilgili son bir dipnot; Saten alçı yaz dekorasyonu için iyi bir tercih değildir. Kireçle boyanmış duvarlar bu tarzın ruhuna çok daha uygundur.

Yaz dekorasyonu ile ilgili de son bir dipnot; Geniş alan her zaman yaratıcılığa açıktır. Zevkinizi konuşturun, basit ama farklı düzenlemeler yapın. Kitaplığın üzerine bitkilerle doğal saksılar yapabilir, -varsa- merdiveninizi tırabzan yerine halatla kullanabilirsiniz.

.
KAPAT
Etiket Ekle
Eklemek İstediğiniz Kategoriyi Yazın
Blog Haber Kategorisi Ekle
Eklemek İstediğiniz Kategoriyi Yazın